מאמרים

מה ניתן לעשות שלאחד הצדדים חובות כבדים?

 

מה על האישה לעשות שהבעל נכנס לחובות או להיפך?

מה עושים במקרה של היקלעות לחובות בחשבון משותף, האם צד עלול לאבד את הבית עקב חובותיו של הצד השני?

ישנם זוגות שמתגרשים פיקטיבית בשל הצורך לברוח מחובות של אחד הצדדים אולם לא תמיד זה הפתרון הטוב ביותר שכן קיימים פתרונות יעילים יותר.

ובכן, לאחרונה עלו לכותרות העיתונים, 2 מקרי הסתבכות , של הספר שוקי זיקרי, שברח על פי החשד מהארץ בשל חובות לשוק האפור, ומקרהו של השף אייל שני, כוכב "מאסטר שף"  שבית המשפט הורה על פשיטה על ביתו ובית שותפו לעסקים – כדי לברר האם השניים התנהלו בהוגנות בהליך פשיטת הרגל של אייל שני.

דיברו בכותרות רבות על מקרים אלו, אולם לא דיברו על העניין הכה חשוב והוא מה עולה בגורל בן/בת הזוג של מי שנקלע לחובות כבדים. סוגיה זו רלוונטיים גם לנשואים שביננו וגם לאלו שחיים יחדיו כידועים בציבור.

אז ככה במידה ואחד מבני הזוג צבר חובות (כגון משיכת יתר, חוב בכרטיסי אשראי ועוד) ואין ביכולתו לשלם את החובות שצבר, קיים סיכוי בו יועבר תיקו לרשות הוצאה לפועל. במקרה מסוג זה, הרשות יכולה לעקל רכוש מכל סוג שהוא במטרה להחזיר את ערך החוב הנקוב לרבות עיקול דירתו של החייב אשר במקרים רבים הדירה שייכת במחצית גם לצד השני. .

מה בכל זאת ניתן לעשות? הצד השני יכול להבטיח באמצעות הסכם ממון בין שני בני הזוג, כי בן הזוג החייב יישא באופן בלעדי בחובות של עצמו.

 מה לגבי חובות עבר? ניתן ורצוי אף לכלול בהסכם ממון סעיף שקובע את מדיניות חלוקת האחריות על חובות העבר בין שני בני הזוג. במידה ואחד מבני הזוג צבר חוב מכל סוג שהוא לפני שהכיר את השני, חובות העבר יחולו אך ורק עליו ולא יעברו לצד השני גם במקרה של פרידה או גירושין.

מכל מקום ועל מנת למנוע תרחישים עתידים לא נעימים, הנני ממליצה לקבל ייעוץ מעורך דין.

ובכל זאת מספר טיפים:-  להפריד חשבונות משותפים מחשבונות העסק וגם כאשר אין הפרדת חשבונות, מומלץ מאד לערוך הסכם ממון בין הצדדים, שיתאר הפרדת רכוש מוחלטת בין הצדדים – דבר שעשוי (לא בכל המקרים) לחסום הטלת חובות על בן או בת זוג שאינו אחראי להם.

 

09-7666063

052-555-6836