מאמרים

גירושין בהסכמה-בהליך גישור

 

אם כבר החלטתם להתגרש, ניתן לעשות זאת בדרכי גישור, נועם ובכבוד וזאת באמצעות הסכם גירושין כולל שעו"ד הבקיא בתחום, ינסח עבורכם. 

לרוב, זוהי הדרך האולטימטיבית לפתיחת דרך חדשה, טובה ומהירה יותר עבור שני הצדדים מתוך ראייה מוסכמת בדבר טובת הקטינים. למיותר לציין כי בדרך זו, חוסכים הצדדים זמן, כסף והתדיינויות רבות בבית המשפט.

חשוב להדגיש כי בעקבות כניסת חוק חדש לתוקף (החוק להסדר התדיינויות במשפחה/יישוב סכסוך ובשמו המוכר יותר "חוק הגישור" ), החל מיום 17.7.16 כל אדם (אישה או גבר) אשר יחפוץ לפתוח בהליכי גירושין ו/או להגיש תביעות בעניינים הכרוכים לגירושין (רכוש, משמורת, מזונות , כתובה וכו'), לא יוכל לעשות כך בדרך של הגשת תביעה כפי שהיה נהוג עד כה אלא יוכל להגיש אך ורק בקשה ליישוב סכסוך לבית משפט ולעבור לרוב כ- 4 מפגשים ביחידת סיוע . לעיתים מתקיים רק מפגש אחד חובה.

בכל הזמן הזה בו הצדדים מנהלים משא ומתן ונפגשים ביחידת הסיוע יהיה עיכוב הליכים, כלומר לא ניתן יהיה להגיש תביעות. לא לבית הדין הרבני ולא לבית משפט למשפחה.

 החוק יחול גם על צדדים שכבר מצויים בהליכים משפטיים ומי מהם רוצה להגיש תביעה חדשה לגבי נושא שלא נידון בבית משפט.

אכן חוק מהפכני.

לכן מומלץ להגיע להסכמות בהליך גישור מרצון אצל מגשר מוסמך, דבר שימנע ממכם לפתוח הליך ליישוב סכסוך ולהשתתף בפגישות אלו בהתאם לחוק זה.

משרדנו מעניק שירותי גישור באווירה נעימה ונינוחה.   

אז מה על הסכם זה לכלול ?

חשיבותו של הסכם גירושין יעיל הינו בכך שהוא צופה פני עתיד ומכסה ככל שניתן את מלוא המחלוקות העכשוויות והעתידיות בין הצדדים. 

כל מקרה מיוחד ושונה ומהאחר בדיוק כפי שכל משפחה מיוחדת ושונה מהאחרת ועל כן לא ניתן לתת רשימה ממצה וסגורה של כל הסוגיות בהם עוסקים הסכמי הגירושין אולם  מרבית הסכמי הגירושין עוסקים במספר נושאים עיקריים:

1.הסכמה על מתן גט ונתינת הגט- בהסכם גירושין מתחייבים הצדדים לפתוח תיק גירושין בבית הדין  במקום מגורכם.  

2.רכוש – קיים פרק שלם הדן באופן חלוקת הרכוש, זכויות סוציאליות, תכולת מיטלטלין,  כספים, חשבונות בנק וכד' .

3.מזונות - הצדדים מסכימים על גובה המזונות החודשיים לקטינים ובמקרים מסוימים גם לאישה.  

4.משמורת ילדים והסדרי ראיה/שהות - ההסכם מפרט למי מבני הזוג תהיה חזקה בילדים או הסכמה של אחריות הורית משותפת, הסדרי שהות וכד'.

בפרק זה בדרך כלל גם נקבעות הוראות בדבר מגבלות על מקום מגורים של בני הזוג, יציאה מהארץ,המצאת בטוחות ליציאה מהארץ וכד'.

5. חינוך הילדים  - לעיתים הוראות בעניין זה נכללות בפרק "משמורת והסדרי ראייה" ולעיתים במקרים בהם קיימות

מחלוקות בין הצדדים כמו למשל שאחד  מבני הזוג עובר תפנית של חזרה בתשובה או בשאלה, אזי יש לכלול

הוראות נפרדות בפרק "חינוך הילדים", בו ייקבעו הוראות בעניין חינוך הקטינים. 

גם אם הגעתם להסכמות באופן עצמאי (או בדרך גישור אשר שירות זה ניתן באמצעות משרדי), רצוי כי עו"ד הבקיא בתחום ינסח עבורכם ההסכם בצורה משפטית ויגישו לאישור בית המשפט  או בית הדין, על פי המלצת עורך הדין

חשוב להדגיש כי לא כל הסכם יאושר ע"י בית המשפט ולכן חשיבות רבת מעלה לפנות לעו"ד העוסק בתחום. כך למשל, הסכם הקובע כי הילדים לא יהיו זכאים למזונות בנסיבות לא מוצדקות או סכום מזונות נמוך מידי בנסיבות לא מוצדקות, לרוב, לא יאושר ויגרור שאלות רבות מצד השופט/ת בבית המשפט שכן צריך להבין כי בית המשפט רואה מנגד עיניו את טובת הקטינים 

 

משאושר הסכם גירושין וניתן לו תוקף של פסק דין, תקיפתו קשה ביותר אולם עדיין ניתן יהיה לתקוף אותו ולהביא לביטולו במצבים קיצוניים שעל הצד שטוען לבטלות ההסכם- מוטל נטל ההוכחה.

 

ובנימה אישית,  כעו"ד וכמגשרת אני מקווה שהחוק החדש יביא לכך שפתיחת תיקי הגירושין יצטמצמו ותיסלל במדינת ישראל דרך חדשה של הידברות וגישור מתוך מגמה ושאיפה שאדם אשר יידע כי הוא מנוע מהגשת תביעה, לא תהיה לא ברירה אלא לנסות ולנהל הליך גישורי בדרך מכובדת.

 

משרדנו כאמור מציע שירותי גישור באווירה נעימה והנכם מוזמנים ליצור קשר.

09-7666063

052-555-6836