מאמרים

בחרת לפרק החבילה?

לא תמיד זה תלוי בבחירתך...

 

היום לא דיי לטעון כי "אני ואשתי/בעלי לא מסתדרים" או "לא חיים באושר" או "לא מתאימים", כדיי שבית הדין הרבני יפסוק חיוב בגט , כי אם יש להוכיח עילת גירושין ולצורך הוכחת עילת גירושין יש להיוועץ בעו"ד.

כאשר אחד מבני הזוג לא מסכים להתגרש, חייב בן הזוג המעוניין להתגרש להוכיח קיומה של סיבה לגירושין (עילה) המוכרת בדיני ישראל. ישנם דיינים, בבית הדין הרבני, (תלוי גם באזורים), המקפידים מאד בבחינת קיומה של עילת גירושין ויש המקלים יותר, מתוך הבנה שלא ניתן לאלץ אדם לחיים משותפים.

מכל מקום, אין לקחת סיכון ואין כל דרך בטוחה לדעת את זהות הרב שידון בתיק שלכם ולכן כדאי שתגיעו לדיון מוכנים מראש מלווים בעו"ד המתמחה בתחום. 

איזה עילות גירושין עומדות לך למרות התנגדות בן הזוג להתגרש? 

העילות המזכות בגירושין למרות ובניגוד לרצון בן הזוג מתחלקות לשני סוגים: 

1.    עילות אובייקטיביות - למשל מומים, עקרות, העדר כוח גברא וכיוצא בזה..

2.    עילות סובייקטיביות, הנעוצות בהתנהגות בן הזוג - למשל סירוב לקיים יחסי מין, התנהגות פוגענית של בני הזוג, אלימות, השפלה קשה, בגידה, התנהגות המחשידה בצורה חמורה קיומה של בגידה, הכשלה בקיום מצוות הדת וכד'.

באמצעות ייעוץ משפטי פרטני, ניתן להתאים את העילה למטרה אליה שואפים תוך הדגש על ריבוי עילות.

 

חשוב לציין את הלך הרוח בבית הדין הרבני אשר לרוב מנסה , ראשית,  לדבר אל ליבו של בן הזוג הסרבן, אולם אם מאמצים אלו עולים בתוהו, בית הדין הרבני עלול להפעיל את הסמכויות המוקנות לו על פי חוק, כאלו שיפעילו לחץ על הצד הסרבן כגון: עיכוב יציאה מן הארץ,  מאסר, שלילה או אי חידוש דרכון, שלילה או אי חידוש רישיון נהיגה, מניעת עיסוק במקצוע שהעיסוק בו מוסדר על פי דין,  שלילת האפשרות לפתוח חשבון בנק, למשוך המחאות וכד'.

בנוסף, בעל אשר מסרב לתת גט לאשתו, חרף החלטת בית הדין הרבני המחייבת אותו לעשות כן, עלול להיות מחייב במזונות גבוהים, שכן בסירובו הלא מוצדק הוא מעכב אותה מלהינשא לאחר.

 

את תביעת הגירושין יש להגיש בפני בית דין רבני, לו מוגדרת סמכות ייחודית לדון בנושא גירושין של בני זוג יהודים.

היות ובבית הדין הרבני קיימים טפסים פשוטים להגשת תביעה, אנשים רבים המעוניינים להתגרש טועים במילוי הטפסים ובדרך הצגת טענותיהם והעילות לגירושין. דבר העלול להביא לדחיית תביעת הגירושין.  

לכן חשוב להיוועץ עם עו"ד בתחום אשר יבחן את נסיבות המקרה, את המטרות ובהתאם לכך יבחר עבורך את העילות המתאימות.

09-7666063

052-555-6836